Dodavatelé elektřiny dále snižují ceny . Na tarif pod 3 tis. Kč za MWh se však stále čeká
09.02.2024 08:22Dodavatelé elektřiny dále snižují ceny – přinášíme aktuální srovnání. Na tarif pod 3 tis. Kč za MWh se však stále čeká
Komu končí fixace či může přejít ke konkurenci, stále jsou však od dodavatelů podstatně výhodnější fixované nabídky oproti nefixovaným. U těch se tedy vyplatí zůstat právě snad jedině s vidinou přechodu na fixované po dalším očekávaném zlevnění v tomto roce. V našem přehledu se tak zaměřujeme opět na krátkodobé fixace, tedy roční. Řada dodavatelů si však chce zaháčkovat klienty za současné stále vlastně vyšší ceny na delší dobu. Nejkratší nabízené fixované produkty jsou tak leckde rázem na 1,5 roku, potažmo dokonce na více než 2.
Vzhledem k výše uvedenému je však otázkou, zda se upisovat u MND za „výhodné ceny“ na tak dlouho. Už v prosincovém srovnání jsme totiž predikovali pro letošek zlevnění silové elektřiny ze strany dodavatelů k úrovni 3 tis. Kč/MWh. Poslední vývoj na burze indikuje, že daná hranice by mohla být prolomena během již pár měsíců. Každopádně pod danou hranicí již spousta odběratelů elektřinu bere. Zmínit totiž rovnou lze, že stále jsou na tom nejlépe odběratelé, kteří využívají spotové ceny, resp. vysloveně krátkodobé ceny. Tedy především ty na burze stanovované na měsíční bázi. Velcí hráči však tuto možnost prakticky domácnostem nenabízí, navíc odběratel musí být vybaven elektroměrem umožňujícím průběhové měření. Zmínit možno snad jen Pražskou plynárenskou. Dle posledních známých údajů, cena elektřiny u tarifu D25d pro prosinec byla zákazníkům u produktu SPOT účtována dokonce již pod 2 tis. Kč/MWh. Měsíční tarify nicméně nabízejí především menší hráči jako například Elimon, Lama Energy či IN Energie. Pro únor lze vidět ceny pod 2,5 tis. Kč/MWh...
Zdroj: Kurzy.cz (ceníky dodavatelů k 6.2.2024)
Každopádně jak plyne z našeho výše uvedeného přehledu, nejdražším i v novém roce zůstává INNOGY. Vydala sice nový ceník „Start 15“ s účinností od 1. ledna, nicméně zlevnění o zhruba 40 Kč/MWh lze považovat spíše za výsměch. Od začátku února lze pak nalézt nový ceník u Pražské energetiky, která ceny u MWh ponížila o 100 Kč. Oproti INNOGY tak lze nalézt rozdíl i přes 600 Kč/MWh, nicméně upsat se odběrem musí zájemce až do konce roku 2025. Levnější každopádně v porovnání zůstává Pražská plynárenská, přestože zatím letos se zlevněním nepřišla. Stejně jako E.ON, kterého jsme loni zmiňovali jako cenového lídra. Po prosincovém překvapení od ČEZ, kdy nabídl ceník tehdy s vysoce konkurenční cenou 3 640 Kč/MWh u všech tarifů, se od něj zatím rovněž nový ceník neobjevil.
Do konkurenčního boje tak letos zatím výrazně vstoupil jen Centropol. Ceník s platností od 25. ledna se vlastně dostal pod všechny ostatní srovnávané nabídky, když firma každou MWh zlevnila o zhruba 500 Kč. Zdražila však o pár korun měsíční platbu, přesto i v tomto ohledu zůstává mezi nejlevnějšími.
Náš výše uvedený přehled pro domácnosti zahrnuje právě největší hráče na trhu, porovnávané ceny jsou vybrány pro největší distribuční území spadající pod ČEZ. Snažili jsme se u dodavatelů nalézt nejlevnější roční fixovaný produkt. Jak už ale bylo zmíněno, leckde se však zájemce musí upsat na déle. Každopádně získání daných cen je obvykle podmíněno uzavřením smlouvy on-line, avšak díky tomu lze navíc od některých dodavatelů získat i finanční bonus. Centropol zmiňuje 500 Kč, INNOGY dvojnásobek, E.ON pak až 4 tis. když klient uzavře smlouvu i na odběr plynu. Přehled samozřejmě nezohledňuje příp. neveřejné ceníky, které při přetahování/získávání odběratelů dodavatelé mnohdy používají.
———
Zpět